Psikiyatride İlaç Tedavileri

  • PSİKİYATRİDE  İLAÇ TEDAVİLERİ

Psikiyatride İlaç Tedavileri

Ruh hastalıklarının tedavisinde ilaç tedavileri ve çeşitli psikoterapi yöntemleri sıklıkla kullanılmaktadır. Bugünlerde aslında bu alanda uzmanlıkları olmamasına rağmen bazı “uzman” denilen kişiler psikiyatride kullanılan ilaçlara karşı yanlış bilgilerle toplumda önyargılar oluşturmakta n ve zorluk yaşayan kişilerin yardım almasından kaçınmasına sebep olmaktalar. Bu durum biraz da ruh hastalıklarının soyut kavramlardan oluşmasından ve çıplak gözle anlaşılmamasından kaynaklanmakta. Şu ana kadar “uzman” denen bu kişilerin herhangi bir kemik kırığını otla tedavi edin dendiğine şahit olan yoktur sanırım.

Diğer tüm branşlarda olduğu gibi psikiyatri alnında da ilaçlar doktor kontrolünde kullanılmalıdır, basitmiş gibi düşünülen ki değildir ağrı kesici ilaçların bile yan etkileri olabilir. Psikiyatrik ilaçlar içinde bağımlılık yapıcı, uyku yapan ya da iştah açan ilaçlar vardır ancak bunların kullanım alanları da vardır. Doktorunuz ilacınızı başlarken size olası yan etkilerini mutlaka açıklar.

Tedavi almak neden önemlidir Özellikle son 30 teknolojideki hızlı gelişim hastaneye yatış oranları, süresi ve iş gücü kaybının azalmasını sağlayıp bunların neden olduğu maddi kayıplarda belirgin bir iyileşme sağlamıştır. İlaçların, mental bozuklukların neden olduğu boşanmalar, suç işleme, toplumsal düzeni bozacak davranışlar gibi sosyal sorunlar üzerinde de ciddi etkisi görülmektedir. Ayrıca psikoterapileri desteklemekte ve terapilerden alınacak fayda arttırmaktadır. Yapılan birçok bilimsel çalışma ilaç+psikoterapi’ nin tedavi edici gücünün yüksek olduğunu ve hastalıklarının tekrarlama olasılığının düştüğünü göstermektedir.

Bu arada unutulmamalıdır ki her ilaç herkeste aynı etkiyi ve ya yan etkileri göstermez bir yakınınıza ya da komşunuza iyi gelen ilaçtan hiç fayda görmeyeceğiniz gibi yine onlarda yan etkiler görülmesi de sizde bu yan etkilerin görüleceği anlamına gelmez.

Her tür ilaç gibi psikiyatrik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar da hekim kontrolünde onun önerdiği doz ve sürede kullanılmalıdır.


GELİŞİM PSİKİYATRİ OLARAK SUNDUĞUMUZ HİZMETLER